چه حرکات ورزشی در بارداری خطرناک هستند؟

چه حرکات ورزشی در بارداری خطرناک هستند؟
اگر اهل ورزش هستید و باردار، اول تبریکات صمیمانه ما را پذیرا باشید چون تمامی مطالعات و تحقیقات، تاثیرات مثبت ورزش در بارداری را بر سلامت مادر و جنین ثابت کرده‌اند. اما باید بدانید که انجام برخی تمرینات در طول بارداری، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و بهای سنگینی داشته باشد.

1- ورزش‌هایی که احتمال برخورد یا زمین خوردن دارند خطرناک است

فوتبال، بسکتبال، والیبال و ... که مشخصا امکان برخورد در آنها زیاد است. در کنار این ورزش‌ها، ورزش‌هایی مثل تنیس و بدمینتون ، اسکیت و اسکی و دوچرخه سواری در فضای بیرون هم جزو ورزش هایی هستند که احتمال زمین خوردن در آنها بالاست و انجام آنها اصلا به خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود.

2- ورزش های با تغییرات زیاد فشار هوا ممنوع است

هر ورزشی که در آن بیشتر از 1800 متر ارتفاع زیاد کنید، خطرناک است (کوهنوردی و اسکی). این نکته البته شامل سوار شدن به تله کابین هم می‌شود. از طرف دیگر غواصی هم به دلیل افزایش هیدرواستاتیکی برای خانم‌های باردار و جنینشان می‌تواند خطرناک باشد. در نظر داشته باشید که سفر با هواپیما ، بدلیل تنظیم فشار هوای داخل هواپیما مشکلی ندارد.

3- ورزش‌هایی که باید بیش از 5 دقیقه به پشت بخوابید، خونرسانی را سخت میکند

از هفته 16 به بعد خانم‌های باردار نباید بیشتر از 5 دقیقه به پشت بخوابند. دلیل این مساله آن است که در صورتی که به پشت بخوابید وزن جنین روی یک سیاهرگ ونا کاوا می‌افتد که جریان خون را از پایین تنه به سمت قلب هدایت می‌کند، و باعث اختلال جریان خون مادر می‌شود.

4- انجام بسیاری از تمرینات شکم در بارداری ممنوع است

البته این به این معنی نیست که عضلات شکم نباید تقویت شوند، بلکه تقویت عضلات شکم در طول بارداری، باید با تمرینات خاصی انجام شود و انجام انواع حرکت‌های دراز و نشست، کرانچ و هر حرکت شکم که با انقباض عضلات شکم، بالاتنه به سمت پاها بلند شود یا پاها به سمت شکم کشیده شوند نباید در طول بارداری انجام شوند. در عوض از تمرینات شکم مخصوص بارداری باید برای تقویت عضلات شکم استفاده شود.

5- ورزش در هوای گرم و مرطوب در بارداری مناسب نیست

ورزش‌هایی مثل هات یوگا ( که عمدا در شرایط گرم و مرطوب انجام می شود ) یا هر ورزش دیگری که در شرایط گرم و مرطوب انجام شود برای مادران باردار خطرناک است. در کل بالارفتن دمای مرکزی بدن به اندازه 1 درجه سانتی گراد در بارداری خطرناک است. دلیل آن هم این است که بدن برای پایین آوردن دمای خود، جریان خون را از ارگا‌ن‌های دیگر بدن ( از جمله رحم) به سمت پوست هدایت می‌کند تا بتواند دمای خود را پایین بیاورد. بنابراین هیچوقت در دمای گرم و مرطوب فعالیت نکنید.

6- خودداری از هرگونه پریدن و تغییر جهت ناگهانی در بارداری

دلیل پرهیز از پریدن که کاملا مشخص است ولی دلیل اینکه خانم‌های باردار باید حین ورزش (یا هر فعالیت دیگر) از تغییر جهت‌های ناگهانی خودداری کنند این است که در بارداری به دلیل ترشح هورمون ریلکسین و نرمتر شدن تاندون‌ها و لیگامنت‌ها، احتمال پیچ خوردن مچ پا و آسیب دیدن مفاصل دیگر بیشتر است.

ورزش های ممنوع در دوران بارداری

7- حبس نفس حین تمرین نکنید

اکثر افراد در طول تمرین، به ویژه تمرینات با وزنه، ریتم تنفسی درستی ندارند. هنگام انقباض نفس خود را حبس میکنند. در علم فیزیولوژی به این پدیده ، «مانور والسالوا» گفته می‌شود، به زبان خیلی ساده، مانور والسالوا یعنی زور زدن بدون بازدم. این کار در افراد غیر باردار باعث افزایش بیش از حد فشار خون در طول تمرین می‌شود و در افراد باردار علاوه بر این‌، باعث مختل شدن جریان اکسیژن به جنین شود. فراموش نکنید در تمرینات ورزشی هر جا که داشتید نیرو وارد می‌کردید باید بازدم داشته باشید!

8- خودداری انجام برخی حرکات یوگا و تایچی

برخی از حرکات یوگا مثل خم به پشت و خم به جلو کلا در بارداری به ویژه از سه ماهه دوم به بعد ممنوع است. انجام حرکاتی مثل درخت هم باعث اختلال جریان خون مادر می‌شود و باید از انجام آن خودداری کرد.